Czy samodzielne ściąganie długów może być skuteczne?
Chcesz odzyskać pieniądze od dłużnika? Nie musisz korzystać z usług firm windykacyjnych, ponieważ ściąganie długów można prowadzić także samodzielnie. Jak odzyskać długi we własnym zakresie? Czy takie działania rzeczywiście mogą okazać się skuteczne?
Samodzielne odzyskiwanie długów
Ze ściąganiem długów kojarzą się przede wszystkim firmy windykacyjne. Zapewniają one swoim klientom kompleksową obsługę w związku z pojawieniem się zadłużenia – znajdują dłużników, przekazują im informacje o zadłużeniu, nakłaniają do oddania należności.
Jednak ściąganie długów nie musi koniecznie być związane z podpisywaniem umowy z firmą windykacyjną. Także można próbować takiego działania we własnym zakresie. W wielu przypadkach ściąganie długów okazuje się wtedy skuteczne, lecz efektywność ta nie jest gwarantowana.
Zatem, jak samodzielnie ściągać długi? Jak zwiększyć skuteczność takich działań? Kiedy lepiej zdecydować się na pomoc firmy windykacyjnej?
Jak odzyskać dług we własnym zakresie?
W przypadku samodzielnego odzyskiwania należności od dłużnika działania w tym zakresie najczęściej przypominają te prowadzone przez profesjonalnego windykatora. Zatem rozpoczyna się je od windykacji polubownej, czyli miękkiej, a wtedy, gdy nie przynosi ona efektów, prowadzi się windykację sądową.
Monitowanie dłużnika
Gdy dłużnik naruszył termin spłaty i nie oddał raty lub nie zapłacił faktury, w pierwszej kolejności ściąganie długów powinno polegać na jego monitowaniu, czyli na poinformowaniu go o tym, że dług powstał, a także należy go spłacić.
Monitowanie dłużnika we własnym zakresie może polegać na kontakcie telefonicznym, internetowym, listownym. W przypadku wysyłania listów warto pamiętać o tym, by były one przekazywane jako polecone, najlepiej z potwierdzeniem odbioru.
Przedsądowe wezwanie do zapłaty
Jeżeli dłużnik nie reaguje na próby kontaktu, w takim przypadku warto przygotować pismo jak przedsądowe wezwanie do zapłaty – również określane jest ono jako ostateczne wezwanie do zapłaty. Należy wysłać je jako list polecony do dłużnika.
Takie wezwanie do zapłaty zawiera kwotę do spłaty, termin do oddania należności, a także informację, że jeżeli dłużnik nie spłaci wskazanej kwoty w terminie, sprawa kierowana jest do sądu.
Skierowanie sprawy o spłatę długu do sądu
Gdy przedsądowe wezwanie do zapłaty nie zadziałało, wtedy jedynym, co pozostaje, jest skierowanie sprawy o zapłatę długu do sądu. Pismo – pozew można przygotować samodzielnie, ale można także skorzystać z pomocy kancelarii prawnych.
Wygrana sprawa sądowa otwiera możliwość zwrócenia się do komornika, aby odzyskać należności podczas egzekucji komorniczej.
Czy ściąganie długów we własnym zakresie jest skuteczne?
Zasadniczo ściąganie długów samodzielnie może być skuteczne, lecz warto pamiętać o tym, że nie zawsze działania te rzeczywiście przynoszą oczekiwane efekty.
Zdarza się, że dłużnik w ogóle nie reaguje na próby kontaktu, ukrywa swój majątek, a nawet ucieka za granicę, aby nie spłacać zadłużenia. To powoduje, że nie każdy dług można odzyskać samodzielnie.
Kiedy skorzystać z pomocy firmy windykacyjnej?
Gdy próby samodzielnego odzyskania długów nie przynoszą efektów, wówczas usługi w tym właśnie zakresie świadczą także profesjonalne firmy windykacyjne. Najlepiej do firmy tego typu zwrócić się jeszcze na etapie windykacji polubownej, czyli próby kontaktu z dłużnikiem.
Zatem samodzielne ściąganie długów jest możliwe, lecz wymaga od wierzyciela czasu oraz wiedzy, aby przygotować właściwe pisma i przekazać je do dłużnika. Stąd też tak wiele firm i osób prywatnych decyduje się na pomoc firm windykacyjnych, z którymi odzyskanie należności staje się łatwiejsze i przy tym skuteczniejsze.