Na czym polega windykacja terenowa? Czy windykator może przyjechać do domu lub pracy?
Gdy pojawiają się niespłacone długi, ich efektem może być przekazanie sprawy do firmy windykacyjnej specjalizującej się w odzyskiwaniu zadłużeń. Jej pracownicy mają na celu zachęcenie dłużnika do oddania pieniędzy. Mogą robić to telefonicznie, listownie, ale również w terenie. Na czym polega windykacja terenowa? Jakie uprawnienia posiada windykator prowadzący windykację w terenie?
Pod pojęciem windykacji znajduje się proces służący odzyskaniu długu. Windykację najczęściej prowadzą specjalizujące się w tej dziedzinie firmy windykacyjne lub kancelarie prawne. Poprzez współpracę z wierzycielem lub odkupienie od niego długu mają na celu odzyskanie niespłaconych środków od dłużnika.
Jednym ze sposobów odzyskiwania pieniędzy jest windykacja terenowa. Co warto wiedzieć na jej temat?
Windykacja terenowa – co to jest?
Windykacją terenową nazywa się jeden z rodzajów działań windykacyjnych, które odbywają się w terenie, czyli zakładają bezpośredni kontakt windykatora wraz z dłużnikiem. Taka wizyta może, lecz nie musi być zapowiedziana.
To standardowy proces windykacji, z którym mogą spotkać się zarówno osoby prywatne, na przykład posiadające długi w banku czy firmie pożyczkowej, jak również przedsiębiorcy, którzy zalegają z opłatami.
Miejsca prowadzenia windykacji terenowej:
- miejsce zamieszkania dłużnika
- miejsce prowadzenia działalności gospodarczej przez dłużnika
Warto wskazać, że na windykację terenową narażają się przede wszystkim ci dłużnicy, którzy nie są skłonni do współpracy z przedstawicielem firmy windykacyjnej, na przykład nie odbierają od telefonów, nie kontaktują się w sprawie zadłużenia.
Jak przebiega windykacja terenowa?
Windykacji terenowej nie trzeba się obawiać. Polega ona na rozmowie przedstawiciela firmy windykacyjnej z dłużnikiem.
W trakcie takiej rozmowy windykator informuje dłużnika o jego zadłużeniu i o konsekwencjach braku jego spłaty – naliczeniu dodatkowych odsetek, skierowaniu sprawy do sądu, egzekucji komorniczej. Prezentuje on również możliwości wyjścia z zadłużenia poprzez odpowiednie rozłożenie długu na raty, dzięki czemu jest on łatwiejszy w spłacie.
Wobec tego windykacja terenowa nie jest dla dłużnika zagrożeniem i nie należy jej unikać. W wielu przypadkach pomaga ona również w rozwiązaniu problemu narastającego zadłużenia przez podjęcie współpracy z firmą windykacyjną. Możliwość bezpośredniego kontaktu z windykatorem oraz uzyskania odpowiedzi na wszystkie pytania znacznie ułatwia wyjście z patowej sytuacji.
Uprawnienia windykatora prowadzącego windykację w terenie
Windykator powinien działać w ramach przepisów prawa – także wtedy, gdy prowadzi windykację terenową. Należy pamiętać o tym, że przedstawiciel firmy windykacyjnej nie posiada uprawnień komornika, dlatego też przekłada się to również na jego możliwości w zakresie odzyskiwania zadłużenia.
Windykator nie ma prawa do:
- wchodzenia na teren prywatny, do domu bez pozwolenia
- zajmowania majątku dłużnika
- spisywania jego majątku
- zastraszania dłużnika
- używania przemocy
- rozmawiania o długu z innymi osobami, przykładowo z sąsiadami
- nękania, nachodzenia osoby zadłużonej
Jeżeli przedstawiciel firmy windykacyjnej nie przestrzega obowiązujących go przepisów prawa, dłużnik ma prawo zgłosić skargę na jego bezprawne działania do firmy windykacyjnej.
Podsumowując, windykacja terenowa jest jedną z form windykacji, czyli odzyskiwania długów. Polega ona wówczas na wizycie windykatora w domu albo w miejscu pracy dłużnika, aby tam poinformować go o jego zadłużeniu oraz nakłonić go do jego spłaty. W trakcie rozmowy z windykatorem dłużnik może również podjąć decyzję o oddaniu długu i uzyskać preferencyjne warunki jego uregulowania.