16 sierpień 2020
Category:
Blog
Comments: Możliwość komentowania Windykacja międzynarodowa – jak odzyskać pieniądze od dłużnika za granicą? została wyłączona

Windykacja międzynarodowa – jak odzyskać pieniądze od dłużnika za granicą?

Gdy pojawiają się długi, wielu dłużników próbuje na różne sposoby uniknąć ich zapłaty. Jedną z powszechnie stosowanych metod jest ucieczka za granicę. Jednak wyprowadzka do innego kraju wcale nie chroni w stu procentach przed windykacją. Jak można odzyskać pieniądze od dłużnika, który przebywa za granicą?

Czym jest windykacja międzynarodowa?

Działania windykacyjne, które nakierowane są na odzyskiwanie długów od osób przebywających w innych krajach, to windykacja międzynarodowa.

Termin ten obejmuje analogiczne cele jak w przypadku windykacji krajowej, czyli windykacja międzynarodowa służy do odzyskania długów. Różnica polega w tym przypadku na miejscu przebywania dłużnika.

W przypadku windykacji krajowej dotarcie do osoby uchylającej się od spłaty długów jest prostsze niż wtedy, gdy przebywa ona za granicą. Warto jednak wskazać, że windykacja międzynarodowa wcale nie jest niemożliwa, a wybór odpowiedniego windykatora, który ma w tym doświadczenie, pozwala na odzyskanie długów szybko i sprawnie.

Windykacja międzynarodowa – jak się odbywa?

Odzyskiwanie długów od osób przebywających za granicą polega na prowadzeniu działań, które dzielą się na miękkie i twarde, czyli na polubowne i sądowe.

Windykacja polubowna

W pierwszym etapie windykacja międzynarodowa polega na znalezieniu dłużnika za granicą oraz na skontaktowaniu się z nim. Wówczas windykator informuje osobę o tym, że posiada ona niespłacony dług, a także nakłania ją do oddania pieniędzy. Tutaj stosuje się różne formy kontaktu, między innymi windykację listowną, telefoniczną oraz internetową.

Warto też wskazać, że niektóre firmy windykacyjne mają własne oddziały międzynarodowe, dlatego mogą one prowadzić też windykację terenową – osobistą, czyli z dojazdem do dłużnika.

Windykacja sądowa

Zdarza się jednak, że windykacja zagraniczna prowadzona polubownie nie przynosi oczekiwanych efektów. Wówczas możliwe jest wykorzystanie dostępnych na miejscu instytucji prawnych, aby nakłonić dłużnika do oddania należności. Zwykle sprawa kierowana jest do sądu, jednak niektóre kraje posiadają także inne procedury odzyskiwania długów, które nie opierają się o sądy.

Dobra firma windykacyjna, która ma rozeznanie w zagranicznych systemach prawnych, może wtedy zapewnić najwyższą skuteczność działań. Wówczas windykacja międzynarodowa może zakończyć się sukcesem, a klient otrzyma należne mu środki.

Komu zlecić windykację międzynarodową?

W Polsce działa obecnie wiele firm, których domeną jest windykacja międzynarodowa. Powstały one jako odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie ze strony wierzycieli, którzy mają trudności z odzyskaniem pieniędzy od swoich klientów, kontrahentów. Ma to też związek z faktem, że wielu Polaków wyjeżdża obecnie za granicę, aby tam pracować, zakładać rodziny.

Profesjonalna i kompleksowa windykacja międzynarodowa to domena specjalistycznych firm windykacyjnych, które często są również zrzeszone w większych organizacjach, dlatego dysponują wieloma biurami na całym świecie, między innymi w krajach jak Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Francja, Norwegia, Stany Zjednoczone.

Aby skorzystać z usług windykacji zagranicznej, wystarczy tylko skontaktowanie się z firmą, która oferuje taką obsługę. Można zrobić to telefonicznie lub przez internet. Wówczas windykator przekaże wszystkie niezbędne informacje dotyczące procedury oraz rozpocznie ją, gdy klient zdecyduje się na podpisanie umowy.

Jeżeli zatem masz trudności z odzyskaniem długów i wiesz, że dłużnik przebywa za granicą, najlepiej pomyśleć o skorzystaniu z fachowej pomocy. Profesjonalna windykacja międzynarodowa prowadzona przez ekspertów w tej dziedzinie to większa szansa na odzyskanie długu!

Comments are closed.